Odborný kurz: Revmatologie v praxi 24.2.2018

Termín: 24. února 2018
Cena: 1.200,- Kč (platba nejpozději do 2.2.2018)
Kde se koná: CKP Sámova, Sámova 410/28, P-10
Dotazy: kurzy@ckpsamova.cz
Registrace: online přihlášení
Pozvánka: Revmatologie v praxi – 24.2.2018

Anotace:

Školicí akce revmatologie v praxi se týká nejčastějších revmatologických diagnóz s projevy na pohybovém aparátu z ordinace praktického lékaře či revmatologa, jejich klinickým příznakům a diferenciální diagnostice. Pozornost bude věnována zejména klinickému vyšetření, ale i základům běžné farmakoterapie. Zaměříme se také na jednotlivé lokality a na projevy onemocnění v těchto místech a jejich diferenciálně diagnostickému rozlišení.

Cílem praktické části, kterou povede zkušená fyzioterapeutka, budou ukázky pohybové terapie ankylosujcí spondylitidy (AS) a revmatoidní artrtidy (RA) i s demonstrací pacientů spolu s jejich klinickým vyšetřením. Obsahem bude volba vhodně volených terapeutických postupů, jejich modifikace, zdůraznění vlastní invence fyzioterapeuta. Využití všech dostupných metod, postupů a pomůcek s přísnou individualizací pacienta a ztrátou schematičnosti pohybové terapie.

Lektorky:

MUDr. Andrea Pavelková

Vystudovala 2.LF UK a po promoci v r. 1995 nastoupila v Revmatologickém ústavu v Praze, kde pracovala v ambulanci a na lůžkovém oddělení. V rámci výzkumných grantových projektů se od počátku věnovala osteoartróze, difuzní idiopatické skeletální hyperostóze, bazální léčbě revmatoidní artritidy. Je autorkou a spoluautorkou více než 50 publikací v českých i zahraničních odborných časopisech, je spoluautorkou některých českých a slovenských učebnic, autorkou monografie Revmatoidní artritida a biologická léčba (Maxdorf 2009). V minulosti se účastnila jako přednášející seminářů pro praktické lékaře organizované Revmaligou (2010). V současné době pracuje jako ambulantní lékař v Revmatologickém ústavu v Praze, kde se věnuje pacientům i v rámci Centra biologické léčby. Od roku 2010 pracuje také v revmatologické ambulanci Arthrocentra na Praze 10. Již po několikáté vede revmatologické kurzy a školicí akce v CKP Sámova.

Prof. Yvona Šulcová – fyzioterapeut – pedagog

Fyzioterapeutka s dlouholetou zkušeností se specializací v dětské a dospělé revmatologii (VÚCHR, KDDL – 1.LF UK, FN 1). Nenahraditelná pro ni byla spolupráce s Doc. Vélem, prof. Lewitem a řadou vynikajících revmatologů a revmatochirurgů. V minulosti rozsáhlá publikační činnost (Grada, Galén, Maxdorf, MILLS- Voš, odborné časopisy a metodické pokyny), přednášková činnost (kongresy).

Je spoluautorkou metodických postupů rehabilitace po totálních endoprotézách. Účastnila se výzkumných a grantových projektů ve VÚCHR a KDDL FN 1. Je členkou pracovní skupiny dětských revmatologů. Vyučuje vyšetřovací metody, fyzioterapii v dospělosti a dětském věku u revmatiků. V současné době pracuje jako ambulantní fyzioterapeut v Arthrocentru, vede skupinovou LTV u pacientů s AS, spolupracuje s Klubem Bechtěreviků. Již po několikáté vede revmatologické kurzy a školicí akce v CKP Sámova.

Orientační harmonogram:

  • 8:30 – 9:00 Prezence účastníků, organizační záležitosti.
  • 9:00 – 10:00 Diagnostika, diferenciální diagnostika, základy farmakoterapie – osteoartroza, revmatoidní artritida, juvenilní idiopatická artritida, ankylosující spondylitida a spondylartritidy, difusní idiopatická skeletální hyperostósa, dna.
  • 10:00 – 11:00 Diferenciální diagnostika regionálně – bolesti rukou, bolestivé rameno, bolesti v kyčli, bolesti v koleni, low back pain.
  • 11:00 – 12:00 Oběd
  • 12:00 – 15:30 Ukázky individuální pohybové terapie u AS + zásady skupinové LTV
    RA – periferní a kořenové klouby, pomůcky lokomoce (edukace, ergoterapie- suplování).
  • 15:30 – 16:00 Diskuze a závěr

Určeno pro:
Fyzioterapeuty, lékaře

S sebou:
Pohodlné oblečení, psací potřeby, blok

Příspěvek byl publikován v rubrice Proběhlé kurzy a programy, Semináře a programy. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.