Načítám Akce

Od mechanismu k organismu: Úvod do aplikované biotensegrity (ONLINE)

Záměrem semináře je interaktivní formou představit tensegritu jako model k funkčnímu uvažování v terapeutické praxi. Účastníci si vlastnoručně model sestaví a prozkoumají jeho vlastnosti. Společně s teoretickým základem pak nahlédnou, jak aplikovaná biotensegrita může provázet nejen schopnost číst v terénu celého těla, ale i přístup terapeuta, kvalitu jeho dotyku, schopnost cítit se při práci dobře a v neposlední řadě samotný vztah s pacientem.

Do jaké míry nás ovlivňuje metafora tělo jako stroj? Představa těla jako složitě fungujícího mechanismu nás historicky dovedla k jeho rozdělení na jednotlivé části a systémy. Klasická anatomie nám přibližuje model těla obecného, jehož podobu pak hledáme u každého člověka. O co se ale opřít ve chvíli, kdy víme, že každé tělo je jiné a jeho forma i chování bezprostředně souvisí s prostředím, stravou, psychikou, návyky, pohlavím atd.? Jak doplnit bohaté znalosti, které máme o těle obecném, o způsob nahlížení, který nás tak proměnlivou praxí provede a možná i změní naši pozici ve vztahu terapeut – pacient?

Studium aplikované biotensegrity otevírá dveře k pohledu na člověka jako na organismus. Základním modelem je tensegrita, samonosná struktura, v níž není jedna část důležitější než druhá, protože až jejich spolupráce tvoří celek. Umožňuje pochopit způsob působení sil a distribuce napětí v systému, jejich vliv na formování struktury, je kombinací stability a pohybu, ukrývá v sobě principy spirality a mnoho dalšího. Poskytuje možné vysvětlení, proč všechno souvisí se vším a proč když se pohne jedna věc, pohne se všechno.

Seminář zprostředkovává první seznámení s biotensegritou jako možným paradigmatem v oblasti práce s lidským tělem. Představuje model tensegrity jako alternativu k pochopení principů a zákonitostí, které můžeme pozorovat v naší struktuře a funkci. Ukazuje cestu k nahlížení na lidské tělo jako na jeden propojený systém.

Účastníci si odnesou vlastnoručně vyrobený model, úvodní přehled o tématu a možnostech využití tensegrity jako průvodce pro terapeutickou praxi.

Určeno pro:

Seminář je určen pro fyzioterapeuty a všechny odborníky, kteří vítají novou perspektivu pro práci s lidským tělem a hledají uchopitelnou cestu, jak funkčně a celostně uvažovat.

Harmonogram:

17:00 – 18:30 Úvod, sestavení modelu, práce ve skupině, specifika tensegrity icosaedru
18:30 – 18:45 Přestávka
18:45 – 20:00 Biotensegrita jako paradigma, základní témata aplikované biotensegrity, ukázka uvažování ve fyzioterapeutické praxi
20:00 – 20:15 Diskuze a závěr

Cena:

V řádném čase: 1 400 Kč
Se záznamem: 1 600 Kč (záznam poskytujeme na 48 hodin)
Studenti fyzioterapie do 26 let v denním bakalářském studiu (v řádném čase): 600 Kč
Členové ASF (v řádném čase): 600 Kč
Členové UNIFY (v řádném čase): 1 260 Kč

Akreditace:

Akce bude akreditována u UNIFY.
Garant: Mgr. Jitka Holubcová
Kredity:
Počet hodin: 3

Praktické info:

Seminář probíhá prostřednictvím služby Zoom, který od Vás nevyžaduje žádnou registraci, ani vytváření účtu. Prosíme Vás ale o instalaci aplikace Zoom zde (pro systém: iOs, Android, Windows). Připojit se můžete pomocí počítače, telefonu, tabletu.

Před účastí na semináři je nutné provést přípravu pro sestavení modelu dle předem zaslaných instrukcí (cca 20 min času).

Na model budete potřebovat: 12ks špejlí, 12ks tenkých gumiček, papírový karton velikosti cca 20x30cm, neelastický provázek dlouhý 3-5m, pravítko, nůžky, dva jógové bločky nebo tlusté knihy, tužku a papír.

Lektorka bude k dispozici 15 min před začátkem semináře pro případné dotazy.

Poznámka:

Získané dovednosti je možné rozšířit na víkendovém kurzu:
Tělo jako organismus: Cestou přírody k vnímání celku

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Sámova s.r.o. Sámova 410/28 101 00 Praha 10 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex