Načítám Akce

Dech a dýchání

“Dech je radikální zapojení do světa, do prostředí. Jeho lehkost, nenamáhavost, je cenná. Každá překážka, zúžení, znamená námahu, ochabnutí znamená nedostatek. Dech, není-li volný, slyšíme, dechovou práci vidíme.” Clara Lewitová
Jako fyzioterapeuti pracujeme s dýcháním svých pacientů, ale také se svým vlastním dechem. Je to cenný diagnostický i terapeutický nástroj.
Dech není jen projevem života a duše, je to reálný fyzický pohyb. Je to autonomní funkce a zároveň volní proces. Děje se ve vnitřním prostoru, který on sám současně spoluvytváří. Když je dech volný, probíhá minimální silou. Dech současně mobilizuje i stabilizuje. Dech citlivě reaguje na změny i ve vzdálenějších segmentech. Dýchající hrudník nese pletenec ramenní, odlehčuje krční páteř od tahu a je oporou pro celý trup. Hypo- i hypertonus omezují volný dech. Vnější tlak na hrudník mění jeho průběh. Zádrž dechu je jedna z paradoxních stabilizací. Pokud dech vázne, je třeba postarat se o dostatek všestranného pohybu na čerstvém vzduchu.

Pojďte s námi prozkoumat témata volného dechu, terapeutického účinku dechu, účinku našeho vlastního dýchání na terapeutickou práci, možnosti ovlivnění dechu, vnitřních prostor, bránice jako jedné z horizontál těla a mnohá další.

Zkušený fyzioterapeut Marek Král se s vámi podělí o své mnohaleté odborné zkušenosti z oboru fyzioterapie náhledem Fyzioterapie funkce.

Harmonogram:

14:45–15:00 Registrace účastníků, kontrola připojení
15:00–16:00 Teorie, funkční souvislosti
16:00–16:45 Klinická úvaha
16:45–17:00 Pauza
17:00–17:45 Dech jako pohyb
17:45–18:30 Závěrečné shrnutí a diskuse. Ukončení kurzu dle množství dotazů, nejpozději v 19 hodin.

Pro koho je kurz určen?

Kurz je určen pro fyzioterapeuty, lékaře, maséry a další odborníky, kteří se zajímají o funkční přístup v práci s tělem. Rádi přivítáme i studenty fyzioterapie.

 

Copyright © 2018 Centrum komplexní péče Sámova s.r.o. Sámova 410/28 101 00 Praha 10 Česká Republika All rights reserved
Created by Cortex